Máte sjednaný úvěr, ale jeho splácení vám přerůstá přes hlavu? Přemýšlíte každý měsíc, na čem ušetřit, abyste splátku zvládli uhradit včas a v plné výši?

Pokud jste již všechny své výdaje snížili na minimum a stejně úvěr nedokážete splácet, posviťte si na výhodnější podmínky půjčky. Ty vám může nabídnout jak banka, tak i konkurenční finanční instituce.

 

Proč o tom začít přemýšlet

Splácení úvěru, ať už spotřebitelského nebo hypotečního, vždy představuje zásah do rodinného rozpočtu. Celé uhrazení závazku není otázkou jednoho, či dvou měsíců. Naopak doba splácení se často pohybuje v rozmezí jednoho roku výš a u hypoték není výjimkou ani třicetiletá splatnost.

Není tak divu, že podmínky, které vám vyhovovaly při sjednání půjčky, vám nyní významně zatěžují rozpočet. Důvodem může být ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo nový přírůstek do rodiny. Právě tyto faktory často stojí za tím, že na měsíční splátku úvěru už nezbývají peníze. Co ale v takovém případě dělat?

 

Lepší podmínky pro splácení díky konsolidaci nebo refinancování

Máte-li sjednáno více úvěrů naráz a nezvládáte je všechny splácet, poptejte se po jejich konsolidaci. Pokud máte potíže se splácením jedné půjčky, refinancujte ji. Oba produkty vám sníží splátku na minimum, díky čemuž budete své závazky opět zvládat.

 

Refinancování půjčky

Refinancování půjčky znamená sjednání výhodnějších podmínek pro splácení. Většinou tím, že si převedete stávající půjčku ke konkurenci. V praxi to vypadá tak, že nový věřitel splatí úvěr tomu předcházejícímu a vy „zbytek“ půjčky splácíte nové společnosti. Refinancovat lze vždy jen jednu půjčku.

 

Konsolidace půjček

Konsolidace půjček představuje sloučení více úvěrů do jednoho. Nutnou podmínkou je konsolidovat minimálně dvě půjčky. V rámci jedné nové půjčky získáte nové, výhodnější podmínky pro splácení.

 

Má to háček, splácet budete déle

Teď se ale pojďme podívat na opačnou stranu mince. Ani refinancování a konsolidace nejsou všespásné a přináší s sebou jednu velkou nevýhodu, a tou je doba splatnosti. Zatímco nyní už možná máte splacení úvěru za pár, se snížením měsíční splátky se vám doba splatnosti prodlouží. Na druhou stranu možnost snížení splátek o polovinu za to jistě stojí, zvlášť pokud každý měsíc s penězi vyjdete „jen tak tak“.

 

Nejprve oslovte svého věřitele, až poté konkurenci

Myslíte si, že starou smlouvu u své banky, či finanční instituce nelze změnit? Ještě než se pustíte do oslovování konkurence, zajděte nejdříve ke svému věřiteli a zeptejte se, zda vám pomůže k nižší úrokové sazbě i k nižší měsíční splátce. Pokud ne, řekněte na rovinu, že si půjčku převedete jinam. Možná že pod mírnou pohrůžkou couvne a nakonec vám výhodnější podmínky přeci jen nabídne.

Jestliže se lepších podmínek pro splácení nedočkáte, běžte o dům dál. V rámci konkurenčního boje o zákazníky si můžete být téměř jisti, že v jiné společnosti vám lepší podmínky rádi dají, a to ať už budete mít zájem o refinancování jednoho úvěru, nebo konsolidaci několika půjček.

 

Více informací o nás

[RS]