Pojem peer-to-peer půjčka se u nás objevil relativně nedávno. Trend se k nám dostal ze zahraničí. Jaká je jeho myšlenka?

Myšlenkou vzniku P2P půjček bylo vyhnout se bankovním i nebankovním institucím, kdy si lidé budou půjčovat peníze navzájem mezi sebou. Jak to funguje?

 

P2P je zkratka pro peer-to-peer

Takzvaná peer-to-peer půjčka je půjčka peněz lidem od lidí. Osobám, které finance potřebují, se říká zájemci a osoby, jež chtějí své peníze zhodnotit tím, že je někomu půjčí, se nazývají investoři. Mezi nimi stojí prostředník (zprostředkovatel) v podobě online webového portálu. Ten zajišťuje registraci všech zájemců a investorů, zveřejnění žádostí, způsob zprostředkování a vše, co s vyřízením půjčky souvisí.

 

Jsou P2P výhodné nebo ne?

Výhodami P2P úvěrů jsou relativně minimální podmínky pro jejich získání a hlavně nízké úrokové sazby. Po zaregistrování své žádosti máte většinou 20 dní na vyhodnocování nabídek. Následně si zvolíte pro Vás tu nejlepší, některé společnosti však nabízejí možnost kombinování, kdy si peníze půjčíte od více lidí. Ihned po odsouhlasení Vám budou peníze zaslány na bankovní účet. Nevýhodou peer-to-peer půjček tak hlavně je delší doba čekání na úvěr, občas trvá déle, než dostanete nabídku. Zapomenout pak také nesmíte na skutečnost, že se stále jedná o půjčku jako takovou a že za její nesplácení mohou následovat sankce stejně jako v bance nebo nebankovní společnosti.

 

Platforma Žlutý meloun

10 000 až 250 000 Kč na cokoliv Vám zaručuje platforma peer-to-peer půjček Žlutý meloun. Ta vznikla v roce 2012. Kromě bezúčelové půjčky s úrokem od 4,4 % lze zažádat i o partnerskou půjčku, využít službu konsolidace půjček, či si sjednat úvěr ve výši od 2 000 Kč do 10 000 Kč na překlenutí krátkodobého výpadku financí. Žlutý meloun také spolupracuje s obchodníky, developery a dalšími lidmi, díky čemuž nabízí službu Cash free, neboli účelově vázané úvěry.

 

Platforma Zonky

Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem. Tak zní hlavní slogan platformy Zonky, jež patří pod skupinu Home Credit. Po registraci do aukce za Vás Zonky vše vyřídí, všechno zůstává anonymní. Investoři se složí na Vaši půjčku a následně pouze čerpáte peníze. Zažádat si lze až o 500 000 Kč na cokoliv s úrokem od 3,99 % a splatností až 84 měsíců. Neplatíte žádné poplatky za vedení ani předčasné splacení, poplatek za poskytnutí jsou 2 %.

 

Platforma Prestito

Platforma Prestito Půjčky mezi lidmi Vám pomůže získat až 1 000 000 Kč na 360 měsíců. Společnost HM Capital Partners s.r.o. sází na výhody v podobě bezúčelového charakteru úvěru, možnosti více aukcí najednou v trvání od 5 do 20 dnů a malých poplatcích za zprostředkování. Kromě zprostředkování peer-to-peer půjček se portál Prestito zaměřuje také na poradenskou činnost.

 

Platforma Banking Online

Půjčka na cokoliv až 500 000 Kč na 60 měsíců s úrokem od 3 %. Pomocí aukce, jež může trvat až 20 dní, lze získat finance i na refinancování stávajících úvěrů, či jejich konsolidaci. Společnost Informatik Consulting (Prague) s.r.o., jež platformu Banking Online zastřešuje, byla založena v roce 1996. Specializuje se na poradenství, vývoj a implementaci IT systémů v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví. Pro získání půjčky musíte být starší 18 let, občan ČR a být patřičně bonitní.

 

Platforma Bankerat

Bankerat je internetová aukční platforma pro poskytování P2P půjček působící na trhu od roku 2010. Společnost nabízí kromě zprostředkování půjček také speciální produkty jako refinancování nevýhodné půjčky, konsolidaci půjček nebo půjčku na zaplacení exekuce na nemovitosti. Při založení své poptávky máte 21 dní na vyhodnocování nabídek, následně budete vyzváni k dokončení žádosti. Po podpisu smlouvy budete moci čerpat své finance. Půjčka přes platformu Bankerat je bez nahlížení do registrů a bez doložení příjmů.

Více o našich půjčkách

[RS]