Lehce dostupné půjčky však mohou dostat některé lidi do potíží.

I přesto, že nový zákon o spotřebitelském úvěru nastavil požadavkem na důkladné prověření bonity bezpečnější prostředí, nadále platí, že by se lidé měli zadlužovat obezřetně. Na jaké otázky si odpovědět ještě předtím, než požádáte o úvěr?

 

Potřebuji si skutečně půjčit?

Jasný základ při žádosti o úvěr. Ukazuje se, že lidé se často zadlužují kvůli zbytným věcem, jako je dovolená nebo nákup vánočních dárků. V období Vánoc roste zájem o půjčky několikanásobně. Je dobré se zamyslet nad tím, zda je opravdu nezbytné si na některé věci půjčovat. Pokud zvládnete splácet, proč byste místo toho nezvládli tvořit rezervu třeba na spořicím účtu?

 

Dokáži úvěr splácet?

To poznáte snadno. Pokud vám již nějaký poskytovatel žádost o půjčku zamítnul, dostali jste jasný signál, že něco není v pořádku. Nepokoušejte se tedy za každou cenu uspět jinde. „Nabídky slibující „půjčky bez registrů“ jsou spíše marketingovým trikem. Nový zákon o spotřebitelském úvěru zavedl povinnost důkladného prověření bonity žadatele o úvěr. I když nestanovuje, jakým způsobem, je zřejmé, že primární jsou registry klientských informací,“ upozorňuje Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti TOMMY STACHI, jež je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. „Pokud někdo řádně neprověřuje úvěruschopnost žadatele o půjčku, pouští se na tenký led, protože se na takovou společnost může zaměřit centrální banka jako dozorový orgán,“ dodává Robin Stránský.

 

Mohu si to rozmyslet?

Máte na to 14 dní. Zákon o spotřebitelském úvěru definuje něco jako lhůtu na rozmyšlenou. Poskytovatelé vám tak musejí vytvořit konkrétní nabídku, jejíž podmínky vám garantují dalších 14 dní. „Ideální postup každého zájemce o půjčku by tak měl být oslovit několik poskytovatelů a nechat si od každého z nich vyhotovit nabídku,“ doporučuje Robin Stránský. Žadatel má následně skvělé podklady pro to, aby si vybral nejvýhodnější půjčku.

 

Žádám si o půjčku u seriózního poskytovatele?

Prověřte si to. Nový zákon také díky přísným kritériím pro získání licence značně vyčistil trh poskytovatelů půjček. Na stránkách České národní banky naleznete seznam subjektů oprávněných poskytovat půjčky dle nových podmínek. Jedná se o společnosti již licencované, ale také o poskytovatele působící nyní v provizorním režimu takzvaného přechodného období. Ověřte si proto, zda máte co dočinění s poskytovatelem, který vyhovuje nové přísnější legislativě.

 

Vím vše potřebné?

Hledejte a chtějte transparentnost. Ještě než podepíšete smlouvu, zvažte, zda jste obeznámeni se všemi podmínkami, poplatky a zda smlouvě rozumíte. Seriózní poskytovatelé mají veškeré dokumenty předem k dispozici na webu, takže se vám nestane, že byste smlouvu viděli až těsně před jejím podpisem. Problematické jsou internetové srovnávače. „Téměř všechny srovnávače jsou jen zprostředkovatelé a mnohdy rozesílají údaje zadané uživatelem na více poskytovatelů. V okamžiku, kdy odesíláte vyplněný online formulář tak nemůžete vědět, kolik, zda vůbec a kdo vám půjčí,“ varuje Robin Stránský. Nevíte tedy, ke komu se vaše údaje dostaly a kdo vám bude volat.

 

Více o našich půjčkách

[RS]